február 13, 2024 8:57 de.

Odrobina Márta

“Azt akarom hogy a gyerekemnek jobb legyen az élete mint az enyém!” - mondta múltkor egy ügyfelem, aki úgy gondolta hogy a gyereke miatt kér segítséget. Aki szülővé vált, ismeri ezt az érzést! Legtöbben jobban aggódunk gyerekünk miatt, mint a saját életünkért! 

Pedig a gyerek születésétől kezdve azt vizsgálja, hogy a szülők hogyan csinálják. Ráadásul előre pontosan tudja a lélek, hogy a szülők mit nem csinálnak jól, hiszen ezt a sérülést választotta tanulásul.

A választott sérülésekről többet tudhatsz meg a Nagy Online Életforgatókönyv tanfolyam II. moduljából.

 Az említett édesanyát könnyebben megértjük, ha megnézzük a sorsfeladatát: áldozati szerepkört megélő sorsfeladattal rendelkezik. De ez nemcsak az áldozati szerepkörről szól, hanem annak a letételéről is, ami fontos szempont a gyerek számára. 

Miért?

A gyerek áldozati szerepkörös sérülést választott, és sorsfeladatnak pedig a bőség-jólét feladatát, ami ellentmond az áldozati szerepkörnek. A gyerek születése előtt bevállalta, hogy apa nélkül nő fel. Az anya egyedül nevelte gyermekét, és két állása is volt azért, hogy mindent meg adjon a gyermekének, akinek ez teljesen természetes volt. A gyerek megszokta hogy mindent előteremtett az édesanya, ez az ő sorsával teljesen megegyező volt. A jólét számára annyira egyértelmű volt, hogy ez elvárás is lett a számára, egyfajta evidencia. Az anyja nem akarta tudomásul venni, hogy a gyerek szemtelenné vált, mindig felmentette azzal, hogy ”biztos a kamaszkor miatt”. Nehéz egy ilyen helyzetből mozdítani egy anyát, aki: 

  • egyrészt tanulja az anyaságot, 
  • másrészt tanulja a sorsfeladatot, ahol rá kell jönnie, hogyan kell letenni az áldozati szerepkört,
  • meg kell küzdenie a családból hozott gondolati korlátokkal: pl.: szegény gyerek apa nélkül nő fel, segíteni kell neki… 

Ezekkel szemben azt kell felismernie az ügyfelemnek, hogy azzal segít, ha nem segít gyermekének. Ha gyereket hagyja beletolni a saját felelősségérzetébe. 

Tehát valóban az anyának kellett segítenem! Szerencsém volt, érezte, hogy valamit másképp kell csinálnia és nyitott volt a megoldásra. Azt is választhatta volna, hogy félreteszi az én segítségemet, és keres valakit, aki abban támogatja, hogy hogyan segíthetne a gyermekén. Hogyan lehet

  • magántanárokat fogatni a tanuláshoz, 
  • megtalálni a legjobb és legdrágább iskolát a gyereknek, 
  • megvenni a legmodernebb kütyüket, amit a gyerek kijelöl 
  • hozni-vinni a gyereket mindenhonnan mindenhová… 
  • és még sorolhatnám! 

Az édesanya első sorsszakasza az önbecsapó mechanizmusokat mutatja. A második szakaszban a családért való anyagi felelősségvállalás a tanulnivaló. Ha ezt végigcsinálja az anya, akkor a harmadik, számonkérő szakasza az áldozati szerepkörről fog szólni. Vagyis a számonkérő szakasz a sorsfeladattal megegyezően duplán számonkér: 

  • Képes vagy megtartani a határaidat? 
  • Képes vagy végre a saját életedet élni? 
  • Hajlandó vagy a saját életed főszereplőjévé válni? 

Az Életforgatókönyv módszere rávilágít az akadályokra többféle módon is: 

  • Megmutatja a sorstani sérüléseket mind a szülő mint a gyerek részéről. 
  • Sorsfeladaton keresztül más megvilágításba helyezi magát a feladatot. 
  • Az egyes életszakaszokban megmutatja hogy kell rövidíteni a nehéz helyzeteket. 

Neked vannak gyerekeid? Ha több gyereked is van, őket más-más életszakaszban vállaltad, ezek új érdekes nézőpontokat vetnek fel, amelyeket majd egy következő cikkünkben mutatunk be.

Komolyabban is érdekel ez az írás? Kíváncsi vagy a további részletekre?

Előfizetőink nemcsak életük bármely napjának eseménykódját kereshetik ki az Életforgatókönyv naptárából, hanem hozzáférnek a cikkeink részletesebb, mélyebb elemzést tartalmazó változatához is.

A szerzőről

"21 éve használok alternatív rendszereket. Így lehetőségem van az egyéni ügyfelezés során rengeteg ember életébe belelátni.
Az idők során sokezernyi tapasztalatra, felismerésre és sugallatra tettem szert, ami alapján összeállt az Életforgatókönyv mai rendszere."

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>